/ilanimg/392514212-560543774-844313275.jpg

Diz Egzersizleri (Resimli)

diz egzersizi 1

Uzun oturma pozisyonunda dizinizin altına havlu gibi bir cismi rulo şeklinde yerleştirin.Ellerinizden yardım almadan ruloyu ezecek şekilde dizinizi aşağı doğru bastırın.5’e kadar sayın ve gevşeyin.

 

diz egzersizi 2

Yüzüstü yatar pozisyonda, kontrollü bir şekilde dizinizi bükün, 5’e kadar sayın ve yine kontrollü bir şekilde düzelterek yere bırakın.İlerleyen zamanlarda egzersizin etkinliğini artırmak için,egzersizi ayak bileğinize bağlayacağınız kum torbaları ile yapın.

 

diz egzersizi 3

Oturur pozisyonda, kontrollü bir şekilde dizinizi düzeltin, 5’e kadar sayın ve yine kontrollü bir şekilde bükerek yere bırakın.İlerleyen zamanlarda egzersizin etkinliğini artırmak için,egzersizi ayak bileğinize bağlayacağınız kum torbaları ile yapın.

 

diz egzersizi 4

Sırtüstü yatar pozisyonda, dizinizi bükmeden bacağınızı yaklaşık 45 derece kadar yukarı kaldırın.5’e kadar sayın ve gevşeyin.İlerleyen zamanlarda egzersizin etkinliğini artırmak için,egzersizi ayak bileğinize bağlayacağınız kum torbaları ile yapın.

 

diz egzersiz 6

Ayaklarınızı omuz hizasında açın, sırtınızı bir duvara yaslayarak yavaşça çömelin. Dizleriniz en fazla 90 derece büküldükten sonra, 5’e kadar sayın ve kendinizi yukarı doğru itin.

 

Yukarıdaki egzersizlerin 10 ar tekrarlı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 set yapılması önerilir.